Jak dbać o zęby?

szczoteczka.pngCzy wiecie, że zęby  oraz szkliwo to najmocniejsze elementy naszego ciała? Skoro tak, jak to się dzieje, że tak szybko i przede wszystkim tak łatwo się one psują? Odpowiedź jest banalna i prosta – nieprawidłowa i nieumiejętna higiena jamy ustnej prowadzi do próchnicy. Jak zatem myć zęby?

Odpowiednia szczoteczka

To, że zęby trzeba myć każdy wie. Niestety wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważny jest dobór odpowiedniej szczoteczki. Gdy już jedna ulegnie zużyciu, idziemy do sklepu i wybieramy kolejną, bo fajna firma, bo ładna, bo do takiej się przyzwyczaiłem, bo takiej jeszcze nie miałem. I tu popełniamy pierwszy błąd. Wybór szczoteczki ma ogromne znaczenie. Szczoteczki do zębów powinny być miękki. Dlaczego? Aby nie zniszczyły szkliwa. Po drugie klasyczne, plastikowe szczoteczki nie są tak skuteczne jak te elektryczne. I choć jest to jednorazowo większy wydatek, to na pewno zwróci nam się w zaoszczędzonych wizytach u stomatologa. To samo dotyczy najmłodszych członków rodziny. Nie plastikowa, ale obowiązkowo specjalna szczoteczka elektryczna dla dzieci powinna znaleźć się na półce w łazience.

Mycie zębów

Gdy już mamy odpowiednią szczoteczkę, czas na mycie zębów. I tu popełniamy drugi błąd. Okazuje się, że wiele osób robi to po prostu źle. Czy wicie, że mycie zębów od razu po posiłku szkodzi naszym zębom? Dlaczego? Resztki jedzenia działają jak drobinki piasku i mogą zdzierać szkliwo. Powinno się odczekać około 30 minut. Zęby należy myć łagodnymi i okrężnymi ruchami, przez 3 minuty. Wiele osób ustawia sobie w łazience klepsydrę lub czasomierz – i to jest bardzo dobre rozwiązanie.

Złe nawyki szkodzą

Jedzenie dużej ilości słodyczy i picie napojów, które zawierają w sobie dużo cukru naprawdę szkodzi zębom. Te ostatnie, poza samym cukrem, zawierają jeszcze kwasy, które osadzają się na zębach i je niszczą. To samo dotyczy kawy, herbaty, czy wina.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s