Jak zaplanować produkcję?

sterownieMoże wielu z was zdziwi ten wpis, ale okazuje się, że wiele osób poszukuje odpowiedzi na pytanie, jak zaplanować produkcję. Dzisiaj coraz więcej z nas zakłada własne firmy, a jeśli chcemy, aby odniosła ona sukces, wszystko musi być dokładnie przemyślane. Planowanie produkcji to podstawa dużych firm z branży FMCG. Brak możliwości zrealizowania zamówienia to ogromne straty, które mogą sięgać nawet milionów złotych. Bo Wszystko musi mieć swój czas i swoje miejsce.

Potrzebny jest plan

Planowanie produkcji zaczyna się od spisania dokładnego planu, który  będzie uwzględniał ocenę rentowności działów, zasobów surowcowych, zasobów ludzkich oraz  możliwości technologicznych przedsiębiorstwa. Ocena własnych możliwości to podstawa. Nie można porywać się z motyka na słońce, jeśli wiemy, ze nie podołamy danemu zadaniu, bo to może obrócić się przeciwko nam.

Potrzebne są odpowiednie maszyny

Podstawą działalności każdego przedsiębiorstwa produkcyjnego jest dostosowanie parku maszynowego.  W dużych firmach będą to inwestycje w maszyny cnc, w mniejszych będzie to odpowiednia tubiarka, saszetkarka czy po prostu linia produkcyjna.  wszystko musi być dostosowane do wielkości firmy i rodzaju działalności. Jedno jest pewne, nie można oszczędzać, ale również i przesadzać. Najlepiej, jak we wszystkim, zachować umiar. Najważniejsze jest to, aby pskrupulatnie ocenić nasze możliwości.

Ludzie są najważniejsi

W planowaniu produkcji bardzo ważne jest to, aby dokładnie określić, ile osób i na jaki czas jest potrzebnych do wyprodukowania danej rzeczy i realizacji zamówienia. Jak to zrobić? Najlepiej zacząć od zrobienia listy zadań, a  następnie przydzielenia ich do konkretnych zespołów i pracowników. Zapobiegnie to nieporozumieniom i pozwali lepiej kontrolować cały przebieg procesu produkcji.

Surowce i opakowania

Przed rozpoczęciem procesu produkcji należy sprawdzić czy mamy w posiadaniu wszystkie niezbędne surowce i opakowania. Pamiętajmy o tym, że zamówienie ich trochę trwa, dodajmy do tego czas realizacji zamówienia  oraz dostawy i ewentualne błędy czy pomyłki ze strony producenta. Wszystko się może zdarzyć.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s