Jak kupić dom?

domWiększość osób marzy o tym, aby mieć swój własny dom. Jednak okazuje się, że jego zakup jest jeszcze trudniejszy, aniżeli zakup mieszkania.  Jak kupić dom? Na co zwrócić uwagę? Oto kilka wskazówek.

Poszukiwania idealnego domu

Poszukiwania idealnego domu najlepiej jest rozpocząć od Internetu, aby rozeznać się, jak wygląda sytuacja na rynku nieruchomości, jak kształtują się ceny i jakiego rodzaju domy są w tej chwili w naszym zasięgu. Najlepiej jest po prostu otworzyć wyszukiwarkę internetową i wpisać odpowiednie hasła: „domy na sprzedaż Łódź”, „tanie domy Warszawa”, itd.  Poza tym warto również wybrać się do biura nieruchomości i poprosić o przedstawienie kilku ofert.  Gdy już będziemy mnie więcej wiedzieli, jakie oferty są w danej chwili dostępne, warto również zrobić sobie listę rzeczy, które są dla nas absolutnym „must have”, a bez których możemy się obejść. Inspiracji możemy szukać przeglądając gotowe oferty np. na stronie willanovia.pl. Niestety, idealne domy nie istnieją i prędzej czy później będziemy musieli iść na jakiś kompromis. Taka lista zdecydowanie ułatwi nam podjęcie decyzji.

Oglądanie domu

Oglądając dom, zwracamy zazwyczaj uwagę na takie rzeczy jak: wielkość ogrodu, taras, oświetlenie, okna, liczba pokoi, wielkość kuchni, rozkład itd. Nie zapomnijmy jednak sprawdzić takiej nieruchomości pod kątem technicznym. Dlatego na taką „wycieczkę” warto wybrać się z kimś, kto się zna na rzeczy. Pęknięcia w ścianie, zawilgotnienia, instalacja elektryczna, hydrauliczna – to podstawowe elementy, które musimy sprawdzić.

Sprawdzanie domu

Jeśli już znajdziemy ten jedyny dom, w którym chcielibyśmy zamieszkać, przed podpisaniem ostatecznej umowy, koniecznie sprawdźmy, czy aby na pewno nie kupujemy przysłowiowego kota w worku. Pierwsze, co powinniśmy zrobić, to sprawdzić jego księgi wieczyste. Aby to zrobić, wystarczy udać się do Sądu Rejonowego. Sprawdźmy też jego hipoteka nie jest obciążona oraz zwróćmy uwagę na formę własności. Ponadto poprośmy o dokument odbioru, który stanowi potwierdzenie , że dana nieruchomość została wybudowana zgodnie z prawem.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s