Jakie słuchawki kupić?

Dzisiaj słuchawki na uszy wracają do łask. Coraz więcej osób decyduje się na ich zakup. Jeżeli chcemy kupić dobry sprzęt, który posłuży na trochę dłużej niż chwilę, warto wziąć pod uwagę kilka parametrów, które dla większości z nas mogą wydawać się nic nieznaczące. Oto jak kupić dobre słuchawki na uszy.

Rodzaj słuchawek

Decydując się na zakup, musimy w pierwszej kolejności wybrać rodzaj słuchawek. Na rynku dostępnych jest wiele model. Najbardziej popularne są te douszne, czyli małe słuchawki, które wkłada się w uszy. Są bardzo poręczne i najczęściej służą do słuchania muzyki. Łatwo je schować, przetransportować. Idealnie nadają się na spacer czy do uprawiania sportu. Nie są ciężkie, nie  spadają z głowy.

Jeżeli nie są nam potrzebne „mobilne” słuchawki i potrzebujemy ich głownie do celów stacjonarnych, warto rozejrzeć się za innymi, trochę większymi modelami, zakładanymi na uszy. Tutaj wybór jest większy. Na rynku znajdziemy słuchawki dj-skie, studyjne, multimedialne czy Hi-Fi .  Do słuchania muzyki, oglądania filmów czy grania na komputerze najczęściej zaleca się te ostatnie. Jakość dźwięku, jaka się z nich wydostaje jest bardzo dobra i zgodna z rzeczywistością. W sklepach dostępne są modele z przewodem, jak i bezprzewodowe.

Najważniejsze parametry

Jednym z podstawowych parametrów jest pasmo przenoszenia, czyli przedział częstotliwości, dźwięków.  Zupełnie wystarczające są pasma 20 Hz do 20 kHz.
Kolejnym waznym parametrem jest impedancja (przeciętny człowiek nie ma zielonego pojęcia, co to jest
), czyli krótko mówiąc odporność na szumy. Wyrażana jest w omach .Im wartość ta jest większa, tym słuchawki są bardziej odporne na wszelakie szumy, ale brzmią  nieco ciszej. Im impedancja jest niższa, tym słuchawki są bardziej podatne na szumy i uszkodzenia, ale za to są głośniejsze.
Bardzo ważna jest również głośność słuchawek. Zupełnie wystarczająca jest wartość 95dB, jednakże producenci wychodzą coraz bardziej na przeciw oczekiwaniom klientów, produkując modele o większej liczbie decybeli.
Jeżeli przy zakupie słuchawek spotkacie się z parametrem, który wyrażany jest w procentach, to mowa jest o zniekształceniach harmoniczne. Normą dla urządzeń  jest wartość 1% zakłóceń.

 

Mam nadzieję, że rozjaśniło się trochę w głowach 🙂

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s