Jak wycisnąć sok?

Lato to czas różnorodnych owoców i warzyw.  Nie ma to jak świeżo wyciśnięty sok. Nijak się ma do tych, które znaleźć można na pólkach sklepowych. Taka  sokowirówka lub wyciskarka do owoców i warzyw to skarb, Tylko jak ją kupić. Oto mała podpowiedź.

Na rynku dostępne są różne rodzaje urządzeń służących do wyciskania soków z owoców lub warzyw. Dokonując wyboru, w pierwszej kolejności należy odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki sok chcemy otrzymać – klarowny, czy może z miąższem oraz jakie owoce będziemy wyciskać. Do soków z tradycyjnych owoców czy warzyw można kupić tradycyjną sokowirówkę, zaś do soków z cytrusów, ziół czy liści, najlepiej jest wybrać wyciskarkę.

Sokwirówka

To najbardziej popularne urządzenie. Sok wyciskany jest za pomocą sita z ostrzami uzyskany w ten sposób sok jest klarowny, nie posiada żadnych pestek, ani innych części owoców. Taki sok należy wypić od razu po spożyciu, gdyż szybko ulega napowietrzeniu, a przy tym traci cenne witaminy i związki. To urządzenie jest bardzo wydajne i może wycisnąć duże ilości soku. Przy wyborze tego urządzenia, warto wziąć pod uwagę jego moc od 150 do 750 W. Im większa, tym lepiej.  Są bardziej uniwersalne i można wyciskać sok zarówno z miękkich, jak i z twardych owoców. Ważna jest również wielkość pojemnika na pestki i części owoców. Jeżeli jest większy, rzadziej go trzeba opróżniać co jest bardzo ważne.

Wyciskarki

W sklepach dostępne są zarówno wyciskarki ręczne, jak i elektryczne. Te drugie działają wolniej od sokowirówek, ale są bardziej dokładne. Sok, jaki otrzymuje się z nich jest mętny, zawiera elementy owoców. Jednakże tym się różni od tego z sokowirówki, że tak szybko nie ulega napowietrzeniu, dłużej zachowuje swoje wartości i dzięki temu można się nim dłużej cieszyć. Ich zaleta jest na pewno to, że są mniejsze i łatwiejsze w umyciu. W przypadku wyciskarek najważniejszym parametrem jest wałek, za pomocą którego wyciska się sok. Zaleca się modele z wałkiem dwuślimakowym. Podobnie jak w przypadku sokowirówek, im większa ich moc, tym lepiej.

Wyciskarki do cytrusów

Różnią się tym od tradycyjnych wyciskarek, że posiadają stożek, dzięki któremu wyciskać można sok z połówek pomarańczy, cytryn, mandarynek i innych cytrusów. Sok powstały w ten sposób ma bardzo dużo witamin i związków mineralnych, jest zdrowy i odżywczy. Kupując wyciskarkę do cytrusów, należy zwrócić uwagę na wielkość pojemnika, do którego wyciska się sok.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s