Jak pozyskać dobrego pracownika?

Dzisiaj znalezienie dobrego pracownika to naprawdę nie lada wyzwanie.  Chętnych jest wielu, ale jak spośród tylu osób wybrać tę jedną, jedyną,  która nie tylko będzie spełniać najważniejsze wymagania, ale przede wszystkim pasować będzie do naszej firmy? Oto kilka wskazówek.

Sprecyzowanie wymagań to podstawa

Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, to dokładnie określić kogo potrzebujemy do pracy i na jakie stanowisko.  Najważniejsze jest to, aby to wszystko było bardzo sprecyzowane. Jeżeli sami nie wiemy do końca, kogo potrzebujemy, a nasze wymagania będą zbyt ogólne, na rozmowę rekrutacyjną zgłosi się bardzo wiele osób, z których prawdopodobnie połowa nie będzie w ogóle nie będzie się nadawać na proponowane przez nas stanowisko. Oczywiście z precyzja nie ma co przesadzać, jeżeli nasze wymagania będą zbyt „techniczne” lub zbyt wygórowane, możemy tym samym odstraszyć dobrych pracowników. Nasze wymagania warto spisać w formie listy, aby potem łatwiej je weryfikować. Oczywiście warto też słuchać się intuicji.

Ogłoszenie

Niezwykle ważna jest nie tylko treść ogłoszenia, ale również to, gdzie się ono pojawi. Jeżeli szukamy specjalistów z konkretnej dziedziny, takie ogłoszenie warto dać jedynie na portalach branżowych, które czytają ludzie, których właśnie poszukujemy. Oprócz wymagań, które są jakże istotne, w takim ogłoszeniu powinny znaleźć się również inne informacje takie jak: nazwa firmy, nazwa i opis stanowiska, zakres obowiązków. Ponadto bardzo ważne jest to, aby podać termin nadsyłania zgłoszeń, czy chociażby miejsce pracy. Nie zawsze jest to takie oczywiste.

Wsparcie rekrutacji

Dzisiaj coraz więcej firm zdaje się na wsparcie rekrutację, czy jak kto woli, rekrutację zewnętrzną.  Na pewno jest to oszczędność czasu, nie tylko nasza, ale również kandydatów ubiegających się o stanowisko. Pierwsza selekcję przeprowadza za nas zewnętrzna firma, która dysponuje wiedzą i doświadczeniem z tego zakresu, jak również odpowiednią technika czy infrastrukturą.

Dzisiaj coraz więcej firm decyduje się na przeprowadzanie rekrutacji drogą telefoniczną.  Na pewno jest to bardzo dobre rozwiązanie dla osób spoza miasta.

A oto co może powodować frustracja pracownika 🙂

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s