Jak być bezpiecznym w dobie Internetu?

Dzisiaj na temat bezpieczeństwa w sieci i nie tylko  wiele się mówi.  W dobie Internetu, różnego rodzaju portali społecznościowych i wszędobylskich sprzętów IT nie tylko już trudno być anonimowym, ale przede wszystkim trudno być bezpiecznym, gdyż wszędzie, na każdym kroku krążą nasze dane. Jak dbać o ich bezpieczeństwo?

Sprzęt IT

Dzisiaj trudno wyobrazić sobie życie bez komputerów, tabletów czy smartfonów. Codziennie gromadzą one dziesiątki tysięcy danych. Warto mieć to na uwadze, gdyż niewiele osób zdaje sobie sprawę, że nie trudno jest o to, aby wyciekły one do sieci, zostały wykorzystane bez naszej wiedzy lub po prostu skradzione. Jak się przed tym uchronić?

Przede wszystkim stosujmy najwyższej jakości zabezpieczenia, które ochronią nas sprzęt przed jakimikolwiek próbami włamania. Szczególnie ważne jest to w firmach, w których przepływ informacji jest ogromny. Wszelkiego rodzaju sprzęty biurowe, takie jak komputery drukarki czy nawet skanery powinny chronione być hasłem dostępu.  Bardzo ważne jest również usuwanie i czyszczenie danych z dysku z chwilą pozbywania się czy sprzedaży komputera. Jak się okazuje zwykłe „usuń” nie wystarczy. Dane te, choć niewidoczne dla nas, nadal znajdują się na dysku.

Portale społecznościowe

Dzisiaj co druga osoba korzysta z takich serwisów jak facebook. Mamy na nich konto, udostępniamy zdjęcia, ważne o nas informacje i pozyskujemy wciąż nowych „znajomych”, których wcale nie znamy. Podstawowa rzeczą, jaką można zrobić, to odpowiednio ustawić zabezpieczenia i widoczność konta, tak aby to, co publikujemy nie było dostępne dla nieznanych nam osób. Dużą wagę należy również przywiązywać do tego, co lubimy, w co klikamy i przede wszystkim należy zawsze przeczytać do końca regulamin, zanim pod nim się podpiszemy. Oczywiście dobrze jest cedzić słowa i informacje, które publikujemy o sobie, w szczególności dotyczy to zdjęć, które mogą być nieodpowiednio wykorzystane.

Przekazywanie informacji

Jak się okazuje, czynnik ludzki jest tym, który najczęściej jest przyczyną utraty ważnych informacji. Bardzo ważne jest to, komu przekazujemy informacje. Lista osób powinna być ograniczona i okrojona do tych tylko niezbędnych. W kopii maila nie dołączajmy niepotrzebnie tych, których sprawa nie dotyczy.  Bardzo ważne jest również to, aby zawsze przed wysłaniem maila, sprawdzić, czy lista adresatów  zgadza się z tą zamierzoną oraz czy załącznik zawiera te treści, które chcemy. Bardzo często zdarza się tak, że zupełnie przypadkiem, bardzo ważne dla nas informacje trafiają w niepowołane ręce.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s