Jak zbierać monety?

Numizmatyka to dzisiaj bardzo popularna dziedzina, w której tak naprawdę każdy może się sprawdzić, dlatego też coraz więcej osób zaczyna się nią interesować. Niestety, jak we wszystkim, początki są zawsze trudne, dlatego dzisiaj postanowiłam napisać o tym, jak kolekcjonować monety, od czego zacząć.

Co zbierać?

Pierwszym krokiem, który należy uczynić w tym kierunku, jest wybór przedmiotu kolekcjonowania. Do wyboru mamy medale i monety. Dzisiaj większą popularnością cieszą się monety i swoja przygodę z numizmatyką warto zacząć właśnie od tego. Jest po prostu łatwiej. A potem, w miarę upływu czasu i przede wszystkim doświadczenia, można spróbować przenieść swoje zainteresowanie na medale. Ale to nie jedyny wybór. Rodzajów monet jest bardzo wiele, dlatego kolejnym krokiem jest wybór tematyki lub motywu przewodniego. Może nim być konkretny okres historyczny, wydarzenie, postać czy choćby kraj lub region, z którego pochodzić będą nasze okazy. Na początku jest to bardzo ważne, aby zawęzić temat naszej kolekcji, gdyż w przeciwnym razie nasze wysiłki mogą pójść na marne. Tym łatwiej nam będzie, jeżeli tematyka będzie związana z naszymi zainteresowaniami.

Gdzie zbierać?

Źródło pozyskiwania monet to chyba najważniejsza rzecz w numizmatyce. Swoja przygodę warto zacząć od prześledzenia licznych portali numizmatycznych, takich jak skarbnica narodowa, na których nie tylko znaleźć można wiele okazów monet, ale również i kilka cennych informacji.  Kolejnym krokiem, gdy już zapoznamy się bliżej z numizmatyką, są aukcje internetowe. wielu profesjonalistów to tam właśnie pozyskuje swoje monety. Szczęścia warto spróbować również na giełdach staroci, za pół darmo można dostać coś naprawdę cennego. W numizmatyce na pewno duża rolę odgrywają „znajomości”. Warto być w stałym kontakcie z innymi osobami w tym kręgu. Wymiana między sobą cennych okazów nadal przynosi rezultaty. Warto również być stałym bywalcem różnego rodzaju spotkań i seminariów. Tego typu spotkania sa doskonała okazją nie tylko do poznania nowych ludzi, ale przede wszystkim do pogłębienia swojej wiedzy.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s